Nyáron slágertéma volt a sajtóban az Elf Bar. A médiának nyilatkozó egészségügyi szakértők a manórúd megjelenését követően rendre sürgették a termék vizsgálatát, és nem értették, miért nem hozta gyorsan azt nyilvánosságra az OGYÉI. Mi volt a késlekedés oka?
A laborvizsgálatokhoz idő kell. Azt egyébként már az elején láttuk, hogy nagyjából az van benne, ami rá van írva, csak éppen nem a feltüntetett mennyiségben. Nikotinból például soha nem annyi volt a termékben, mint amennyit a dobozon feltüntettek, még a nikotinmentesként hirdetett eszközökben is találtunk nikotint. Magyarországon az elektromos cigarettákban 20 mg/ml a limit a függőséget okozó anyagból, az illegálisan kapható Elf Bar azonban nincs tekintettel erre: bőven találtunk olyat, amiben 50 mg/ml-nyi ilyen káros anyag volt. A fő gond mégis az, hogy akár 3500 slukkos kiszerelésben is kapható, ami azért veszélyes, mert ha valaki elfeledkezik magáról, jó eséllyel kaphat nikotinmérgezést.
Milyen anyagokat tartalmaz még a manórúd?
Van benne például glicerin és polietilén, a valódi probléma azonban az, hogy ahhoz, hogy meg tudjuk mondani, az Elf Barnak milyen káros hatásai vannak, hosszú távú – több évtizedes – vizsgálatokra volna szükség. Ott tartunk az e-cigarettákkal jelenleg, mint a dohányzással a múlt század ‘20-as, '30-as éveiben: trendi, sokan szívják, csakhogy
a dohányzás esetén is kellett hetven év, mire kiderült, hogy tüdőrákot okoz.
Egyet viszont biztosan tudunk, az Elf Bar legalább kátrányt nem tartalmaz. Mindenesetre a termék veszélyes, és ne higgyük el, hogy segítene a leszokásban: ezek csupán a dohányipar menekülő útvonalai.
Idén szigorította a kormány a népegészségügyi termékadót is.
A veszélyhelyzeti kormányrendelet 2022. július 1-jétől jelentősen bővítette az adóköteles termékek körét, egyúttal egyes termékkörök esetében az adó mértéke mintegy 30 százalékkal megemelkedett. A NETA kiterjed az előrecsomagolt élelmiszerek közül a cukrot, édesítőszert vagy sót, valamint a telített zsírsavat tartalmazó termékekre. Ennek megfelelően adókötelesek például a cukros és édesítőszeres üdítők, a kekszek, a sütemények, a sós ropogtatnivalók, a gabonapelyhek, az ízesített sörök, az alko-popok, az energiaitalok, továbbá a sós-édes fagyasztott tészták. Fontos megjegyezni, hogy az adó hatálya alá tartozó termékek önmagukban nem károsak az egészségre (közvetlen megbetegedést nem okoznak), hiszen ebben az esetben nem is lehetne azokat forgalmazni. Az adóztatás oka az, hogy a termékek fogyasztása egészségkockázatot jelent. Az egészségkockázatok csökkentése céljából az adóalany felajánlhatja a befizetett NETA 10 százalékát egészségmegőrző programok megvalósítására az OGYÉI számára. Az így befolyt összegekből tudtuk megvalósítani például nyáron az Elf Bar elleni kampányunkat, és a több éve zajló „Egészséges gyermekek programot”, de a vízfogyasztás egészségre kedvező hatását is ebből reklámoztuk. Fontos megjegyezni, hogy a honlapunkon minden népegészségügyi programot nyilvánossá teszünk, így biztosítva az átláthatóságot mindenki számára.
Mi a legfőbb kihívás idén?